Plaża Xigia: Rajskie Kąpiele i Lecznicze Właściwości Wód

Turystyka

Pojęcie “urlopu w Grecji” większości z nas kojarzy się z błękitnymi wodami Morza Egejskiego, delikatnymi falami i rozgrzanym piaskiem. Jednym z takich miejsc, które wpisuje się w stereotyp naszych wyobrażeń jest plaża Xigia, położona na północno-zachodnim krańcu wyspy Zakintos.

Historia plaży Xigia:

Plaża Xigia nazywana jest przez niektórych turystów “plażą bursztynową”, a to dlatego, że znajdująca się na jej terenie siarkowa jaskinia daje w wodach nadmorskich specyficzne, bursztynowe zabarwienie. Warto zaznaczyć, że plaża Xigia zwana Ksigia znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Zakynthos i szczyci się tradycją znakomitych leczniczych właściwości wód.

Lecznicza moc wód:

Znajdująca się na plaży Xigia, w pobliżu klifu jaskinia, wydzielając gaz siarkowy wpływa na korzystny wpływ na zdrowie ludzkie. Siarczany, które wydzielają się z jaskini pod wpływem działania soli morskiej są bogate w składniki mineralne, a ich stosowanie daje rewelacyjne efekty łagodzące choroby skóry, objawy reumatyczne oraz poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.

Opis plaży:

Plaża Xigia z jednej strony ograniczona jest wysokimi klifami, a z drugiej strony otwarta na Morze Jońskie. Woda jest tu krystalicznie czysta, a piasek bardzo delikatny, z przewagą małych żwirków. Na plaży spędzić można całe dnie – słoneczniki, leżaki, parasole, bar, są też sklepy w których można kupić pamiątki, a nawet akcesoria plażowe.

Co można robić na plaży Xigia:

Na terenie plaży Xigia znajdują się punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego, m.in. łódki, kajaki czy rowery wodne. Kryształowo czysta woda zachęca do snorkelingu, a wysokie klify do ergo oraz bungee jumpingu. Warto również zwrócić uwagę na otaczający plażę pofałdowany teren, w którym pięknie prezentują się delikatne, kolorowe kwiaty, unikalną formację skalną oraz roślinność typową dla greckiego krajobrazu.

Jak dojechać na plażę Xigia:

Plaża Xigia zlokalizowana jest wzdłuż wybrzeża północnego Zakynthos i można dojechać do niej poprzez drogę prowadzącą z miejscowości Volimes. Trasa jest kręta i malownicza, aż do samego punktu połączenia drogi z parkingu znajdującego się obok plaży. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na urokliwe wzgórza oraz malownicze Góry Pantokrator, ciągnące się niemal wzdłuż całej północnej granicy wyspy Zakynthos.

Podsumowując, plaża Xigia z pewnością nie zawiedzie wymagających turystów szukających nie tylko uroku, ale i leczniczego oddziaływania na ich organizm. Lecznicze siarkowe wody oraz doskonała infrastruktura oraz bliskie położenie od miejscowości turystycznych – to tylko kilka z wielu zalet tej grecy jewel na mapie turystycznej świata.