Park Güell: Arcydzieło Gaudíego w Barcelonie

Turystyka

Park Güell w Barcelonie – arcydzieło architektury Gaudíego

Zwiedzając Barcelonę, nie można pominąć słynnego Parku Güell, który stanowi istny klejnot katalońskiej architektury i sztuki. To prawdziwe arcydzieło stworzone przez Antonio Gaudíego, który zaprojektował i nadał unikalny styl tego urokliwego miejsca. Chociaż Park Güell z czasem przekształcił się w turystyczną atrakcję, to nadal zachwyca gości z całego świata oraz budzi wiele emocji i zachwytu.

 1. Historia i geneza parku

Park Güell powstał w latach 1900-1914, z inicjatywy bogatego przedsiębiorcy Eusebi Güella. Jego celem było stworzenie na stokach koliny El Carmel miejsca rekreacji dla bogatszych mieszkańców Barcelony. W tym celu zamówił on projekt u Antonio Gaudíego, którego zadaniem było zaprojektowanie ogromnej sali koncertowej, domów, rynku oraz ogromnej rezydencji. Niestety, projekt okazał się zbyt ambitny i sprzeczny z zasadami architektonicznymi. Zarówno Eusebi Güell, jak i Gaudí, postanowili ostatecznie przeistoczyć to miejsce w park publiczny. W latach 1922-1926 miasto Barcelona wykupiło tereny Parku Güell, otwierając go dla zwiedzających.

 1. Budowle i elementy architektoniczne Parku Güell

Park Güell to piękny przykład architektury modernistycznej. W jego aranżacji wykorzystano wiele elementów charakterystycznych dla stylu katalońskiego modernizmu, takich jak kolorowe mozaiki, motywy roślinne, a także organiczne kształty inspirowane naturą.

Najważniejsze budowle i atrakcje Parku Güell to:

 • La Sala Hipóstila – kaplica w kształcie rzymskiej świątyni z 86 kolumnami na podwórzu, stanowiąca jedną z najbardziej oryginalnych części parku.
 • La Plaça de la Natura – ogromny plac zbudowany na kilku poziomach, na których znajdują się drewniane ławki pokryte kolorową mozaiką, a także oryginalne rzeźby przedstawiające zwierzęta.
 • Casa-Museu Gaudí – dom-muzeum, w którym można zobaczyć meble i dekoracje zaprojektowane przez samego Gaudíego.
 • Jardins d’Àustria – pięknie urokliwe ogrody, zaprojektowane przez Gaudíego w kostiumach austriackiego stylu, pełne motywów roślinnych i zwierzęcych.
 1. Ciekawostki o Parku Güell

Park Güell to nie tylko zbiór pięknych budowli i ogrodów. To również wiele ciekawostek i nietypowych elementów, które zaskakują i przyciągają uwagę turystów.

Oto kilka z nich:

 • Smok z kolorowej mozaiki – jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rzeźb, której kolorowa mozaika jest bardzo wyróżniająca.
 • Rzeźby zwierząt na placu – osiem rzeźb zwierząt (w tym jaszczurka, salamandra, delfin i niedźwiedź) zaprojektowanych przez Josepa Maria Jujola, znajduje się na górnym poziomie placu, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto.
 • Wodospad na schodach – na schodach wiodących do parku znajdują się kaskady wody, które zaskakują turystów nie tylko swoim urokiem, ale także dźwiękiem pluskającej wody.
 1. Jak zwiedzać Park Güell?

Park Güell należy do jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Barcelonie, dlatego warto dobre zaplanować wizytę, aby uniknąć tłumów.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

 • Wstęp do parku jest płatny, a liczba biletów jest ograniczona, dlatego warto kupić bilety online z wyprzedzeniem.
 • Najlepszy czas na zwiedzanie to wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy tłumy się rozchodzą.
 • Do Parku Güell można dojść pieszo z większości dzielnic Barcelony lub skorzystać z transportu publicznego, jak np. autobus lub metro.
 • Przygotuj się na wędrówkę po parku, ponieważ niektóre atrakcje znajdują się na górnym poziomie.
 • Nie zapomnij zabrać ze sobą butów na płaskiej podeszwie, ponieważ wiele dróg w parku jest pochyła i kamienista.
 1. Park Güell – niepowtarzalny skarb Barcelony

Park Güell to miejsce, w którym z łatwością można się zakochać i spędzić kilka godzin na kontemplowaniu piękna. To nie tylko arcydzieło Gaudíego, ale także niepowtarzalny ogród z bogatą historią i wieloma ciekawostkami. A jeśli chcecie oderwać się od zgiełku miasta i po prostu odpocząć w urokliwej otoczce, to Park Güell jest idealnym miejscem na to.