Podróże do miejsc filmowych: Odkryj kulisy ulubionych filmów i seriali

Turystyka

W dzisiejszych czasach film i serial towarzyszą nam na każdym kroku. Często to one są inspiracją dla naszych marzeń, a miejsca, w których zostały nakręcone, wydają się być tajemnicze i nieosiągalne. Jednak dzięki wszechobecnym portalom turystycznym i przewodnikom, możemy się prześcignąć w odwiedzaniu najbardziej ekscytujących lokacji, jakie oglądaliśmy na ekranie. Podróże do miejsc filmowych to świetna okazja, aby odkryć kulisy naszych ulubionych filmów i seriali.

 1. Wyjazd do Hollywood

Jak każdy wie, Hollywood to miejsce, gdzie żyją zwykli ludzie oraz osoby związane z kinem i telewizją. W Los Angeles możemy odwiedzić słynną ulicę, Hollywood Boulevard, na której znajdują się gwiazdy znanych aktorów i reżyserów. To także miejsce, w którym nakręcono mnóstwo filmów. Na przykład w samym centrum Los Angeles, na ulicy Fifth Street i Grand Avenue; nakręcono takie hity jak “Uczeń łotrzyk”, “Bękarty wojny” oraz “Bliskie spotkania trzeciego stopnia”.

 1. Szukając Duffle Bag

Jako fani kina wiemy, że miejsca, w których kręcono filmy, są często mniej dostępne i trudne do odnalezienia. Na przykład w “Smakosz 2” (“The Hangover 2”) gang trafia do Bangkoku, a na jednym ze zdjęć widoczna jest czerwona torba podróżna (Duffle Bag). Ta oto torba stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych elementów filmu, a wiele osób odwiedza Bangkok, aby odnaleźć to miejsce.

 • ulica Khaosan w dzielnicy Phra Nakhon
 • skrzyżowanie ulic Thanon Samsen oraz Samsen Soi 2
 1. Nie tylko Nowy Jork

Nowy Jork to miasto, które pojawia się w wielu filmach i serialach. Jednak zamiast odwiedzać te same popularne miejsca, spróbujmy odkryć te rzadziej odwiedzane. W “Księciu z Bel-Air” (“The Fresh Prince of Bel-Air”) miał miejsce jednym z bardziej znanych odcinków, kiedy Carlton i Will jadą taxówką do Malibu. Ważne jest, aby nie zapominać o odwiedzeniu słynnego Budynku Chronionych Oportunizmów (Flatiron Building), który pojawił się m.in. w “Spider-Man”, “Fantastyczna Czwórka” oraz “Batman vs Superman”.

 • Flatiron Building
 • The Willard Suit Tip Top Café (Restauracja, w której kręcono ostatni odcinek “Księcia z Bel-Air”)
 1. Za Granicą

Nie tylko Ameryka ma wartościowe filmowe lokacje. W Europie, w stolicy Wessex, czyli Winchesterze, nadzoru i szkolenie przyszłych rycerzy odbywały się w fikcyjnym Królewskim Ulubionym Kolegium Temperamentu (King’s Favourite College of Arms) w XIX-wiecznym “King Arthur”. Nie tylko rycerze, bo w takich filmach, jak “James Bond: Skyfall”, “Harry Potter” oraz “Sherlock Holmes”, były nakręcone na ulicach Londynu.

 • Królewskie Ulubione Kolegium Temperamentu (Winchester)
 • Covent Garden Market (Miejsce, w którym Sherlock zajął się Rachelem oraz związanym z Mary)
 • Stacja metra Westminster (Skyfall)
 1. Kręcąc w Polsce

W Polsce filmowe lokacje to nie tylko sam Kraków czy Gdańsk. W “The Pianist” (“Pianista”) reżyser Roman Polański pokazał, jak wspaniała i bolesna była historia Warszawy podczas II wojny światowej. W Katowicach, w hucie, nakręcono znany film “Człowiek z marmuru” oraz “Człowiek z Żelaza”. Część scen z Jamesem Bondem skręconych na Maltę przedstawia odważny desant na bazy w Aleppo, które były nagrywane w kupalisku Rinella, leżącej pomiędzy Kalkarą i Birżebbłą.

 • Huta “Kleofas” (Katowice)
 • Plac Bankowy (Warszawa)
 • Rinella Film Set (Marsaskala)